BLOG

Mezítlábas cipőcskék – A gyermekortopédus szemével

Emlékszem, amikor megismerkedtem a barefoot cipőkkel, sokat kutattam azután, hogy mi a szakértők álláspontja az ilyen típusú lábbelikről. A személyes tapasztalatok és ajánlások nagyon meggyőzőek voltak, de szerettem volna orvosok véleményét is elolvasni, hogy milyen hatással lehetnek a barefoot cipők a gyerekek mozgásfejlődésére, hiszen csak a legjobbat akartam Grétának. Ennek a folyamatnak egy külön blogposztot szenteltem.

Azóta több külföldi és magyar forrásból informálódtam, és mind megerősített abban, hogy jól döntöttünk, amikor a puhatalpú cipőket választottuk. Szerettem volna ezt a sok-sok információt Veletek is megosztani, hogy megértsétek, hogyan is működnek a puhatalpú lábbelik, miért olyan nagyszerűek, és miért a legjobb választás a kicsiknek.

Éppen ezért eldöntöttem, hogy keresek egy olyan szakértőt, aki érthetően, szakmai érvekkel alátámasztva tudja Nektek bemutatni, miért olyan szuperek ezek a kicsi csodacipők.

Szerencsére találkoztam Dr. Szeverényi Csengével, aki amellett, hogy elismert gyermekortopédus, maga is édesanya, és kislányával már megismerkedtek a puhatalpú cipőkkel.

Szeverényi doktornő röviden összefoglalta Nektek az ortopédusok álláspontját, és megosztotta személyes tapasztalatait, amit el is olvashattok:

AJÁNLÁS FRODDO MÁRKÁJÚ CIPŐKHÖZ

Az újszülött gyermekek talpa többnyire lapos, még nem alakultak ki teljesen a láb boltozatai, és a talpon levő zsírpárnák is elfedik a láb valódi formáját. Ahogy a gyermek feláll, és elkezdi terhelni, használni a lábát, úgy tűnik el a zsírpárna, és alakul ki fokozatosan a talp belső oldalán látható hosszboltozat és az előlábnál keresztben futó harántboltozat. A boltozatok kialakulásában az egyik legfontosabb szerepe a lábszár és a láb izomzatának van. Ahogy járás közben erősödnek a lábizmok, úgy fejlődnek a lábboltozatok is. A láb fő feladata járáskor részben az alátámasztás, részben a megfelelő rugalmasság, mobilitás biztosítása. Mozgás során a boltozatrendszer lengéscsillapítóként nyeli el a sarok talajra érkezéséből adódó erők egy részét.

Az éppen járni tanuló babák akkor követik jobban a helyes járásmintát, akkor járnak ügyesebben, ha a viselt cipő a mezítlábas járáshoz hasonló környezetet biztosít. A baba lábizmai is így alkalmazkodnak legjobban a járáshoz, ilyenkor érzékelik a talaj egyenetlenségeit a legjobban, és a „mezítlábas” cipőkben gördül, mozdul a legkönnyebben, legtermészetesebben a gyermek lába, talpa. Erre a kezdeti, járni tanuló időszakra a puha talpú, bőr Froddo Prewalker cipők kiválóan megfelelnek.

A járás megtanulása után is arra kell törekedni, hogy a boltozatok kifejlődjenek, és elkerüljük a lábdeformitások, például a lúdtalp, a harántboltozatsüllyedés és a következményes bütyök kialakulását. A lúdtalp kialakulásának megelőzésében is elsődleges fontosságú a lábizmok erősítése. A vizsgálatok alapján a hosszboltozatot emelő lúdtalpbetétek használata gyermekkorban rutinszerűen nem javasolt (Evans, 2011). A lúdtalpbetét, azáltal, hogy alátámasztja a lábat, inkább csak ellustítja az izmokat. Lúdtalpbetét helyett a lábtorna fontosságát hangsúlyozzuk, de az egy már járni tudó, de még nem együttműködő kisgyermekkel nehezen kivitelezhető. Egyenetlen talajon való járással, és megfelelő cipő viselésével azonban jó irányba terelhető a lábak fejlődése. Egy indiai vizsgálat (Rao, 1992) amelyben 2300, négy-tizenhárom éves gyermek lábát vizsgálták, azt igazolta, hogy a cipőt nem viselő gyermekek között minden korcsoportban szignifikánsan ritkábban fordult elő a lúdtalp (2,8%) a cipőt viselő társakhoz (8,6%) képest. Egy másik, szintén indiai tanulmány (Sachithanandam, 1995) arra mutatott rá, hogy minél később kezdett el egy gyermek cipőt viselni, annál ritkább volt a lúdtalp kialakulásának a valószínűsége. Mindezen vizsgálatok tovább erősítik azt, hogy a gyermek számára olyan cipőt érdemes választani, amely a leginkább hasonlít a mezítlábas járáshoz. A jó cipő tartja a gyermek sarkát, de a cipő talpa, elsősorban az előláb alatt, ahol járás közben gördítjük a talpunkat, kellően mobilis, hajlékony. Fontos, hogy a cipő ne korlátozza sem a boka mozgását, sem az előláb kisízületeinek, a talpnak a mozgását. Ezzel érhető el, hogy a cipőben a gyermeknek a mezítlábas járáshoz hasonló érzése legyen.

További lényeges szempont az is, hogy a cipő elülső része kellően széles legyen, hogy a gyermek ujjai kényelmesen elférjenek, ne nyomódjanak, ne deformálódjanak, legyen elég helyük a mozgáshoz. Tartósan szűk orrú cipők viselése akár bütyök kialakulásához is vezethet.

A FRODDO márkájú cipők, szandálok és bakancsok talpa kellően vékony és hajlékony, a cipők felső része kényelmes bőrből készül, és a cipők formája követi a láb anatómiai lefutását.

A FRODDO márkájú cipők a fenti kritériumoknak eleget tesznek, azokat nyugodt szívvel ajánlani tudom

Dr. Szeverényi Csenge

gyermekortopédus   

Hivatkozás:

Evans, A. M., & Rome, K. (2011). A review of the evidence for non-surgical interventions for flexible pediatric flat feet. Eur J Phys Rehabil Med, 47, 69-89.

Rao, U. B., & Joseph, B. (1992). The influence of footwear on the prevalence of flat foot. A survey of 2300 children. The Journal of bone and joint surgery. British volume74(4), 525-527.

Sachithanandam, V., & Joseph, B. (1995). The influence of footwear on the prevalence of flat foot. A survey of 1846 skeletally mature persons. The Journal of bone and joint surgery. British volume, 77(2), 254-257.

Szívesen olvasnál hasznos tapasztalatokat a puhatalpú cipőkről? Nézz szét a blogon az eddig megjelent írásaim között!