BLOG

Barefoot szandált a szabad mozgásért

Végre, oviszünet, bölcsiszünet, indulhat az év két és fél legszabadabb hónapja! Remek! Induljon a pakolás, és indulás, bármerre, csak legyen friss levegő! Az ország bármely pontján is indult el a nyári szünet, minden gyerek arra vágyik, hogy teljes szabadságban és nyugalomban tölthesse el a rá váró kalandokat.

Legyen szó akár óvodás gyerekről, akár épp járni kezdőről, vagy kisiskolásról, az hogy milyen cipőben barangolhatja végig a Balaton-felvidék csúcsait, vagy épp a budai alsó rakpartot nagyban befolyásolja majd a kaland mértékét. Ennek a szabad mozgásnak, boldog fejlődésnek a központjában áll a barefoot jelentése is, a barefoot ugyanis egyetlen egy dolgot akar imitálni a mezítláb járást, tehát azt a fajta járást mintha nem lenne rajtunk cipő, soha-soha.

Viszont cipő kell, és ahhoz, hogy a gyerekek önfeledten játszhassanak és fejlődhessenek vannak jelen a barefoot cipők, puhák, rugalmasok, nem szorítják a kis lábakat, mégis védelmet nyújtanak a külső behatások ellen, akár legyen ez forró beton, vagy üvegszilánk. Nyáron persze szandál az első számú lábbeli, összegyűjtöttem néhány szempontot a barefoot szandikról, és hogy én miért választottam.

Milyen a jó szandál?

Erre a kérdésre sosem tudok olyan választ adni ami számomra is elfogadható lenne, hiszen mindenkinek más az amit jobban preferál, a legkézenfekvőbb választ viszont talán akkor kapjuk meg, ha végig gondoljuk milyen az életstílusunk, illetve a gyerkőc akinek a lábbelit keressük épp milyen fejlődési, vagy mozgási fázisban van.

A most járni kezdők gyermekeknek nyárra is tökéletes választás a Froddo prewalkers cipő, hiszen a picik sokszor még az első lépések megtétele után is inkább a kúszást választják. Ahhoz, hogy szabadon, és korlátozás nélkül állhassanak fel, majd guggolhassanak vissza újra a földre olyan cipőre van szükségük, amelyik nem csak széltében, de hosszában is tökéletesen rugalmas, hajlékony. A Froddo puhatalpú prewalkers cipők talpát lágy gumiréteg borítja, így egy esetleges koraesti séta, vagy vagány motorozás is bármikor megvalósítható benne. 

Ha a kis lurkó egy megállíthatatlan örökmozgó, aki minden nap új terepen fedez fel dolgokat, akkor ne válassz kényes színű, vagy világos szandit. 

A barefoot szandál elsősorban zárt szandált jelent, hogy miért?

Sokan kérdezték tőlem, hogy miért nincs a kínálatban nyitott szandál… Vannak barefoot puhatalpú cipőmárkák, akik már próbálkoznak ezzel a típussal is. A barefoot jelentés és mozgalom fő eszméje a szabad mozgás és járás, a felhőtlen játszás és fejlődés.

Amennyiben ezt a kisgyerek egy olyan cipőben (már ha nyáron olyan terepen mozog a gyerek, hogy kell hogy legyen rajta cipő) teszi amelyikből kilóg a lábujja és fennáll az a veszély, hogy a lábujjak alatti rész visszahajlik. Így könnyen eleshet, ezzel a szabadság és stabil mozgás érzés jelentős részben korlátozódik, nem beszélve az esetleges botlásokról, amik nyitott szandálban elég fájdalmasok lehetnek.

Emiatt sok gyártó megemeli, felfelé hajlítja  a lábujjak alatt levő talprészt is, ami a fejlődésben levő lábfejnek nem tesz jót, hiszen teljesen természetellenes a lábujjakat felfelé támasztani és ezáltal olyan lépésre késztetni a lábfejet, amely közben a lábujjak nem terülhetnek szét úgy, ahogy anatómiailag eleve kényelmes lenne számukra. 

A következő ok amiért a zárt szandál mellett tenném le a voksomat, hogy a nyitott szandálok gyakran erősen fogják a bokarészt annak érdekében, hogy a lábfej ne csúszhasson előre. A boka merev támasztása szintén nem szerepel a barefoot cipők jellemzői között, hiszen a cél az lenne, hogy a járástanulás, illetve a járás során minden lépéshez szükséges izom bekapcsolódjon. Legyen szó lány cipőről vagy fiú cipőről, egy olyan lábbeli, amely leszorítja a mozgatni kívánt izomcsoportot, nem teszi ezt lehetővé. 

Remélem minden kis felfedezőnek szuper eseményekkel teli nyara lesz, sok mosollyal, boldogsággal, vízzel és főleg KÖZÖS élményekkel azokkal, akiket szeret.

Ha érdekel, mi hogyan vágtunk neki egy horvátországi nyaralásnak két három év alatti gyerkőccel, és kíváncsi vagy a tapasztalataimra, olvasd el ezt az írásomat is!